Na záver ečte trochu extra zábavy

Turnaj robotických SUMO bojovníkov v Žiline

  •  Drsné súboje v duchu fair play

  Opäť sa nám podarilo zistiť, kto dokázal zostrojiť a naprogramovať najlepšieho SUMO bojovníka na Slovensku, a to 12.apríla na turnaji SUMO robotov, ktorý sme usporiadali na 9. ročníku RoboRAVE na Žilinskej univerzite. Čítajte ďalej a dozviete sa…

   

  ICM MartinAmavet klub 958 – The Benders Žilina opäť spojili sily a zorganizovali 9. ročník celoslovenskej robotickej súťaže RoboRAVE.

  Otvorenie RoboRAVE 2024 na Žilinskej univerzite

  Náš klub si už tradične vysúkal rukávy a prebral zodpovednosť nad časťou SUMO. Pomôcť s prípravou súťažných priestorov, registráciou Sumo robotov, rozhodovaním zápasov a uprataním priestorov po súťaži nám prišlo 8 dobrovoľníkov, za čo by som im chcel touto cestou poďakovať: Evka Pienčaková, Roman Šujan, Jozef Sieklik, Marián Ondrejka, Tomáš Gaňa, Dominik Kišša, Adam Belko a Peter Pienčak.

  Do súťaže sa zaregistrovalo 37 robotov z 13 slovenských klubov a škôl, súťažiť prišlo nakoniec 34 z nich v dvoch kategóriách:

  • Lego Sumo – 16 robotov od 24 autorov starších ako 14 rokov
  • Lego Sumo Junior – 18 robotov od 23 mladších robotikov

   Kategóriu Sumo Open sme tento rok žiaľ neotvorili, lebo odvahu súťažiť mal iba 1 súťažiaci. Pripomíname aj touto cestou, že súťaže sa môžu zúčastniť aj vedúci klubov, keďže nie je vekovo obmedzená.

  Online registráciu sme dokončili na mieste, každý robot si vyžreboval kvalifikačnú skupinu, prešiel homologizáciou (kontrolou hmotnosti a základnej funkčnosti), nechal nám jednu fotku na pamiatku kým bol ešte celý a mohol sa pripraviť na kvalifikačné súboje.

  Keď Amavet klub 958 v Žiline v roku 2013 začali organizovať SUMO turnaje prvýkrát, mali sme jednu súťažnú skupinu a na Slovensku v tom čase žiadne SUMO turnaje ešte neboli. Našou motiváciou bola vtedy príprava na peknú súťaž Robot Challenge vo Viedni, ktorá sa medzičasom presunula do Číny. 

  Aj vo Viedni, aj v iných Sumo súťažiach, hlavne v Poľsku boli tieto turnaje organizované systémom postupového pavúka. Pre menšie deti bola návšteva takéhoto turnaja v silnej konkurencii trochu demotivujúca, lebo častokrát odohrali len 2 zápasy a boli vyradené. To nás motivuje k tomu, aby sa na našej súťaži používal systém skupín a tak má každý možnosť odohrať viacero zápasov, keďže sa v dohyo ringu stretne každý s každým. Je to v robotických sumo súťažiach celkom unikát, ale prináša to neskutočné množstvo zábavy. 

  I keď je to dosť náročné na organizáciu, lebo celkový počet zápasov je veľmi vysoký, ale robíme to už tradične radi a síce rozhodcovia odpadávajú od únavy, dobré pocity z radosti mladých robotikov nám dávajú silu pokračovať.

  Aj tento rok sme kvalifikáciu rozdelili do 7 skupín, z ktorých do finálových skupín postúpilo 8 tímov v kategórii Sumo Junior a 9 tímov v kategórii Sumo. Počas celého turnaja sme odohrali celkom 134 zápasov. Je to síce polovica z nášho rekordu v roku 2019, ale dalo to zabrať. Čo zas tento ročník definovalo, bol rekordne dobrý pocit z fair-play prístupu všetkých súťažiacich účastníkov. 

   

  Deti si po každom zápase podali ruku a úprimne ďakovali súperovi za zápas, ba častokrát pochválili súperovho bojovníka. Rozhodcovia síce strážili spravodlivosť zápasov ostražito, no aj oni sú len ľudia a predsa im občas mohlo niečo ujsť. I tak sa vždy súťažiaci zachovali poctivo a pravdivo priznali, ako situácia prebiehala, len aby nezískali pre seba nejakú výhodu neprávom. Každý tak odchádzal od ihriska s dobrým pocitom. 

   

  Takto nás to baví.

  Detailné výsledky z kvalifikačných aj finálových skupín sú zverejnené na stránke sumo kategórie.

  Medzi víťazmi tento rok silno dominovali súťažiaci zo Základnej školy SNP 20 v Banskej Bystrici, kde pod vedením pána učiteľa Gabriela Stacha sa už dlhoročne rozvíjajú mladé talenty.

  Víťazmi v kategórii RoboRAVE Lego Sumo Junior 2024 sa stali:
  1.miesto: Chichuachua Jr (16 bodov, 8 víťazstiev) Daniel Stupavský, ZŠ SNP, Banská Bystrica
  2.miesto: Čuvač Jr (14 bodov, 7 víťazstiev) Martin Hollý,  ZŠ SNP, Banská Bystrica
  3.miesto: Ego team Jr (12 bodov, 6 víťazstiev) Filip Gonda, ZŠ SNP, Banská Bystrica

   

  Víťazi v kategórii RoboRAVE Lego Sumo 2024:
  1.miesto: Čuvač Sr (13 bodov, 6 víťazstiev) Teodor Vysoký, ZŠ SNP, Banská Bystrica
  2.miesto: Borsuk (12 bodov, 5 + 1 víťazstiev) Jozef Vakula, CVČ pri KSŠ sv.F.Assiského Banská Štiavnica
  3.miesto: Chichuachua Sr (12 bodov, 5 víťazstiev) Michal Šimo, ZŠ SNP, Banská Bystrica

  O ďalších pekných kategóriách na súťaži RoboRAVE vám viac určite priblíži Jožko Ristvej z ICM Martin

  Veľmi pekne mu aj s Helenkou ďakujeme za spoluprácu. 

  Z nášho klubu sa v kategórii a-MAZE-ing podarilo získať veľmi cenné prvé miesto nášmu nováčikovi Aďkovi Sieklikovi, nesmierne sa z neho tešil, ale najviac ho do ďalšej činnosti v klube povzbudilo to, že celú prípravu na súťaž a aj samotnú realizáciu priamo na súťaži zvládol celkom sám. 

  Podobne ako on, v tejto kategórii získalo dôležité sebavedomie niekoľko ďalších súťažiacich.

  Aj keď srdcovkou nášho klubu je organizovanie Sumo turnaja, mne sa z celej súťaže najviac páči kategória Hasenie ohňa. Aj tento rok som veľmi obdivoval výkon oboch súťažiacich v tejto náročnej súťaži. 

   

  Robot víťaza Martina Mičucha z Košíc fungoval perfektne vďaka veľmi kvalitnej konštrukcii a dobrému testovaniu. Určite si jeho výkon zaslúži postup ďalej, po malých úpravách svojho autora nezahanbí ani v silnejšej konkurencii. 

   

  Verím, že v ďalších ročníkoch sa podarí presvedčiť k účasti aj viacerých skúsenejších konštruktérov.

  Nemôžme zabudnúť poďakovať Žilinskej univerzite za poskytnutie svojich priestorov, v ktorých sa už tento turnaj tradične odohral niekoľkokrát. 

  Súťažiaci žilinčania z Amavet klubu 958 aj so svojimi robotmi
  zľava: Filip Kardoš, Matej Šujan, Richard Kováčech, Lukáš Jandel, Martina Siekliková, Jakub Németh, Viktor Belko, Oliver Žirko

  Ďakujeme za férový prístup všetkým súťažiacim a tešíme sa na ďalší ročník súťaže. Sledujte stránku RoboRAVE na https://amavet.sk/roborave alebo klubovú stránku venovanú sumo kategórii na https://botzone.coderdojo.sk a príďte zas.

  Miro Pienčak
  vedúci Klubu robotiky The Benders v Žiline

  Tags: No tags

  Add a Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *